Jak omezit nebo přestat s pitím alkoholu

 

Jak omezit pití alkoholu

Pití můžete ovlivnit

Myslete na to, že můžete ve svém každodenním životě udělat několik malých změn, které můžou mít velký vliv na vaše pití.

Suchý dům

Udělejte si prohlídku svého bytu. Máte doma větší množství alkoholických nápojů? Nebudete-li mít doma žádný alkohol nebo jeho zásoby omezíte jen na minimum, nebude vás přítomnost alkoholu svádět k dalšímu pití. Jak se říká: sejde z očí sejde z mysli.

Změňte strategii svého pití

Pokud svou žízeň uhasíte nejprve nealkoholickým nápojem, pomůže vám to snížit rychlost pití alkoholu. Zkuste pít alkohol po malých doušcích a vyhněte se tomu, aby jste pili, jak se říká “na ex“. Pokud již pijete, dejte si mezi každým drinkem jeden nebo více nealkoholických nápojů. A ještě jedno doporučení: porozhlédněte se, jak rychle pijí ostatní kolem vás. Zkuste si u stolu nebo ve společnosti najít někoho, kdo pije pomalu a řiďte se podle něj - jako by byl váš ukazatel pití. Můžete to pojmout jako zajímavou hru!

Nezapomeňte na jídlo

Dalším dobrým nápadem je, najíst se dříve než začnete pít. Budete se cítit plněji a to vám pomůže pít méně. Během pití se vyhněte nejrůznějším slaným pochoutkám, protože ty zase zvětšují vaší žízeň. Nabídka slaných a jiných chuťově výrazných pokrmů ve vašem lokále má jediný cíl – aby jste si objednali další pití!

Nařeďte si svůj drink

Např. přidáním sody do vína nebo jiného nealkoholického nápoje do drinku. Buďte kreativní!

Provětrejte se na čerstvém vzduchu

Dáte-li si pauzu mezi každým drinkem, váš organismus bude mít čas se s alkoholem lépe vypořádat a nebude alkoholem tolik zatížen. Také vy se budete cítit mnohem lépe.

Jak omezit pití alkoholu

Dejte si pauzu v pití

Nejprve si předem určete jeden nebo dva dny v týdnu, kdy vůbec nebudete pít alkohol. Potom zkuste přestat pít na celý týden. Přemýšlejte o tom, jak se cítíte a jak jste na tom po psychické i fyzické stránce během dnů, kdy nepijete alkohol. Pokud uspějete v těchto malých krocích porozumíte lépe svým zvyklostem ohledně pití a může být pro vás snazší snížit pití alkoholu nebo s ním úplně přestat.

Naučte se říkat NE

Nemusíte pít vždy, když pijí ostatní a to ani tehdy, pokud je vám alkohol nabízen. Odmítnout pití není nezdvořilé. Vyzkoušejte si zdvořilé způsoby odmítání. A nemusíte se za ně omlouvat. Vyvarujte se kontaktu s lidmi, kteří vám komplikují rozhodnutí ohledně změn v pití alkoholu. Pokud je pro ně nepřijatelná změna vašeho životního stylu, možná by jste měli taková přátelství přehodnotit.

Buďte aktivní

Určitě najdete mnoho nových zájmů a aktivit, jimiž vyplníte čas, který jste dříve věnovali pití. Čas a peníze, které jste dříve investovali do pití, zkuste nyní využít k něčemu zajímavému, co můžete dělat společně s vaší rodinou a přáteli. Zajděte si na dobré jídlo, zajímavý film, vyzkoušejte nějaký sport nebo si za hezkého počasí vychutnejte četbu knížky v přírodě. Využijte možností, které vám nové aktivity přinášejí!

Požádejte o pomoc a podporu

Snížit pití alkoholu nebo s ním úplně přestat může být obtížné. Požádejte svou rodinu a přátele, aby vám pomohli dosáhnout vytýčeného cíle. Pokud je pro vás příliš obtížné pití omezit nebo s ním přestat, zkuste si o tom promluvit se svým lékařem nebo jiným odborníkem. Je důležité získat pomoc a podporu, kterou potřebujete. Nakonec můžete být překvapeni kolik pomocí a podpory obdržíte od rodiny a přátel.

Pozor na pokušení a lákadla

Sestavte si seznam lidí, situací a příležitostí, které vás dříve vedly k pití. Zároveň přemýšlejte o tom, jak by jste mohli přehodnotit vaše společenské návyky a zvyklostí. Vyvarujte se kontaktu s lidmi, kteří vás vedou k pití. Vytvořte si plán pro zvládání různých rizikových a obtížných situací. Nepijte v situacích, kdy se cítíte rozzlobený, rozrušený nebo máte špatný den. Takové návyky se později špatně mění.

Přehodnoťte své sociální návyky

Přemýšlejte o tom, jaké změny potřebujete udělat ve svých každodenních návycích. Pokud jste zvyklí jít po práci do hospody nebo se potkat s přáteli a zajít do baru na skleničku, zkuste vymyslet a navrhnout jinou aktivitu, např. jít se podívat na zajímavý film nebo zkusit nějaký sport.

Vytrvejte a nenechte se odradit!

Nevzdávejte to!

Většina lidí neomezí pití nebo nepřestane pít okamžitě a napoprvé. Pamatujte na to, kolik let trvalo než jste se ocitli tam, kde jste nyní… a nyní budete potřebovat nějaký čas, aby jste mohli změnit své návyky. V tomto těžkém období se vám může stát, že budete mít pochybnosti o svých cílech. Může se vám stát, že budete potřebovat delší čas na to, aby jste skončili s pitím, než jste si původně plánovali.

Nenechte se odradit!

Nemusíte být hned zklamaní, pokud se vám nedaří naplnit vaše cíle, naopak z překážek a nezdarů se můžete hodně naučit. K životu patří také chyby a omyly, ty si přiznejte a přemýšlejte, co vám přinesly, co se z nich můžete naučit do budoucna. Pokračujte a nenechte se odradit! Přemýšlejte o všech úspěších, kterých jste dosáhli!

Myslete na své cíle!

Nenechte se odradit špatnými zkušenostmi. Těžké časy a obtíže vás posílí do budoucna. Pokud vytrváte, věci se začnou měnit k lepšímu. Pamatujte – postupujte po malých krůčcích! Může vám pomoci vytvořit si podpůrný tým z vaší rodiny a přátel.

Vždy, když uděláte nějakou změnu ve svém navyklém chování, jste o krůček blíže k tomu, aby jste své návyky změnili. Pokud si připravíte jiné činnosti, aby jste zaplnili čas, který jste dříve věnovali pití, snadněji se vám budou zvládat chutě na alkohol a s tím související myšlenky. Buďte připraveni promluvit si s lékařem nebo jiným odborníkem o svých fyzických a psychických problémech, které se můžou vyskytnout poté, co přestanete pít.

Když to nefunguje…

Pokud se vám skutečně nedaří dosáhnout vytýčených cílů, je potřeba vrátit se zpět a zrevidovat všechny kroky, které jste podnikli. Je důležité zeptat se sám sebe: „Proč to nefunguje?“; „Co bych měl nyní dělat jinak?“. Buďte k sobě poctiví. Odpovědi na tyto otázky vám můžou pomoci vytvořit si nový plán “útoku“. Váš nový plán může být více konkrétní, postavený na malých krocích. Tak můžete začít znova.

 

Zavřít okno

 

Zdroj: